wybierz kategorie postów

2018-01-30

Czy przysługuje mi samochód zastępczy jeśli wypadek nie został spowodowany z mojej winy?

Czy przysługuje mi samochód zastępczy jeśli wypadek nie został spowodowany z mojej winy?
Czy przysługuje mi samochód zastępczy jeśli wypadek nie został spowodowany z mojej winy?
Wypadki i OC

Przytrafił Ci się wypadek samochodowy. Czasem się tak zdarza. Co więcej, nie zawsze jest to spowodowane Twoją winą. Dlaczego jednak masz ponosić z tego tytułu nieprzyjemności i wymuszać na sobie wyrzeczenia pokroju braku wygodnego transportu? W tym artykule zajmiemy się odpowiedziami na kilka pytań, które pojawiają się w Twojej głowie, przede wszystkim - “czy przysługuje mi samochód zastępczy”, a co ważniejsze “czy mogę otrzymać auto zastępcze z oc sprawcy?”.
Czy przysługuje mi samochód zastępczy?


To podstawowe pytanie. Zanim zajmiemy się kwestią przez jaki okres czasu możesz wykorzystywać auto z OC sprawcy, upewnijmy się, czy w ogóle Ci ono przysługuje. Otóż mamy dobrą wiadomość - samochód z OC sprawcy przysługuje Ci praktycznie zawsze. Jeśli tylko czujesz dyskomfort z korzystania, na przykład, z publicznej komunikacji, to samochód zastępczy z OC sprawcy musi być Ci przyznany. Wyrok Sądu Najwyższego z 2011 roku w całości potwierdza to stanowisko. Wcześniej auto zastępcze z OC sprawcy było dostępne tylko dla celów biznesowych, na przykład jeśli był to samochód kupiony na firmę, jednak na szczęście się to zmieniło.


Ważne: Jeśli wykorzystujesz auto z OC sprawcy i piszesz wniosek o zwrot kosztów wypożyczenia pojazdu, to koniecznie zawrzyj w nim informację, że samochód jest Ci niezbędny do życia, korzystałeś z niego regularnie, nie masz żadnego innego auta i odczuwasz wyraźny dyskomfort z nieposiadania go. Wyjątkiem jest posiadanie innego pojazdu - w takim przypadku auto z OC sprawcy może być problemem.


Dopilnuj formalności!


By uzyskać samochód z OC sprawcy, konieczne będzie dopełnienie pewnych kwestii prawnych. Musisz spisać że sprawcą wypadku pisemne oświadczenie, w którym ustalicie przebieg zdarzenia. Nie zapomnij umieścić tam istotnych danych, takich jak data i miejsce zdarzenia, numery rejestracyjne, marki aut, czy numery polis. Całe oświadczenie musi zostać podpisane przez obie strony. Pomoże Ci to uzyskać auto zastępcze z OC w pełni legalnie i bez problemów z dalszym zwrotem kosztów.


Później, jeśli chcesz otrzymać auto z OC sprawcy, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Możesz też postąpić inaczej - bezpośrednio udać się do wypożyczalni, gdzie podasz jedynie numer szkody i numer polisy sprawcy incydentu, dzięki czemu Twój samochód z OC sprawcy zostanie Ci udostępniony od razu.Zobacz samochody z OC sprawcy w ofercie FatCar już teraz!
Na jak długo samochód zastępczy z OC sprawcy?


Auto z OC sprawcy należy Ci się przez cały okres naprawy, czyli od dnia wypadku, do chwili przywrócenia jego pełnej funkcjonalności. Co natomiast w przypadku, gdy samochodu zwyczajnie się nie opłaca reperować, bo jego naprawa kosztowałaby więcej, niż aktualna wartość rynkowa? W takiej sytuacji ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu wartość rynkową pojazdu, rzecz jasna pomniejszoną o koszt wraku.


Dochodzimy tutaj do ciekawej sytuacji, bowiem wyrok Sądu Najwyższego z 2013 roku, wymusza na ubezpieczycielu, by dostarczył Ci on samochód z OC sprawcy, z którego będziesz mógł korzystać od momentu wypadku, do kupna nowego pojazdu. Decyzja ta sprawia, że nikt na Tobie nie wymusza pośpiechu przy pozbyciu się wraku i kupnie nowego auta, jednak nie możesz być opieszały. Jeśli firma udowodni, że z zamysłem przedłużałeś cały proces, to nie pokryje kosztów wynajmu pojazdu. Rzecz jasna samochód z OC sprawcy musi wrócić do ubezpieczyciela w stanie nienaruszonym. Ubezpieczyciel ma 30 dni na naprawdę Twojego pojazdu.
Jakiej klasy samochód z OC sprawcy mogę wynająć?


Kiedy będziesz wybierał samochód zastępczy z OC sprawcy, zwróć uwagę na 2 rzeczy: po pierwsze auto z OC sprawcy nie może być wyższej klasy, niż Twój dotychczasowy pojazd. Drugą kwestią są stawki, które będziesz płacił za wypożyczony samochód zastępczy z OC sprawcy - nie mogą przekraczać one średnich stawek na rynku lokalnym. Najłatwiej więc wybrać firmę, która ma już doświadczenie z wynajmem pojazdów i załatwi za nas wszystkie formalności oraz pozwoli spać spokojnie.Co jeśli nie mam pieniędzy?


Samochód zastępczy z OC sprawcy to spory koszt. Oczywiście wszystkie zainwestowane w wynajem pieniądze do nas wrócą, natomiast zazwyczaj musimy je najpierw wydać. Na szczęście nie zawsze, bo istnieją firmy, od których odbierasz auto z OC sprawcy, a które profesjonalnie zajmują się odzyskaniem pieniędzy za wypożyczenie od ubezpieczyciela, tym samym Ty nie płacisz ani złotówki.


Jedną z firm oferujących pojazdy z OC bez wydanej gotówki, jest FatCar. To polska wypożyczalnia, która pomoże Ci przy wszystkich formalnościach. Możesz nam zaufać - pomogliśmy już wielu klientom. Rozumiemy Twoją sytuację i zajmiemy się Tobą.

Co z holowaniem pojazdu na koszt ubezpieczyciela?


Jeśli Twój pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, to możesz skorzystać z transportu do warsztatu, którego koszt pokryje polisa OC sprawcy.


Zanim w ogóle zdecydujesz się na proces holowania, to powinieneś skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. W ten sposób unikniesz sporów o stawkę do zapłaty. Pamiętaj, że każdemu, również ubezpieczycielowi, zależy na jak najniższych kosztach, a są firmy przewozowe tańsze i droższe. Istnieje także możliwość, że Twój ubezpieczyciel współpracuje z konkretną korporacją, która pomoże Ci przetransportować rozbity pojazd.
Możesz dostać więcej pieniędzy!


Zwrot kosztów za holowanie oraz za samochód zastępczy z OC sprawcy, a konkretnie mówiąc jego wynajęcie, są całkowicie oczywiste. Istnieją jednak inne koszta, które poniesiesz, chociażby powrotu do swojego miejsca zamieszkania po dostarczeniu rozbitego pojazdu do mechanika. Możesz otrzymać zwrot pieniędzy, które zainwestowałeś w takie rzeczy, natomiast warunkiem koniecznym jest posiadanie faktury lub rachunku potwierdzającego dokonanie transakcji.Podsumowanie


Jak więc widzisz, samochód z OC sprawcy nie jest czymś wyjątkowym i dość łatwo otrzymać zwrot kosztów za wypożyczenie. Czasami wymaga to od Ciebie odrobiny czasu i zaangażowania, lecz prawo stoi po Twojej stronie. Szerokiej drogi!Hej, hej! Poczekaj!


Masz prawo jazdy i własny pojazd, choćby auto z OC sprawcy? Możesz zarabiać w Uberze i powiększyć swój domowy budżet!Dowiedz się więcej o Uberze!Możesz zostać kierowcą Ubera właśnie w tej chwili!